Odpovede pána Šimečku na naše otázky
Moja otázka: Ako vnímal Váš otec režim, v ktorom ľudia za svoj názor skončili vo väzení?
Prekvapilo ma, že otec pána Šimečku bol jedným zo zakladateľov komunistického režimu. Pamätám si, ako nám hovoril, že jeho otec najskôr režim podporoval a keďže ho zakladal, tak mu aj veril. Bolo pre mňa zaujímavé počúvať, ako si postupne začal všímať, že to nefunguje tak, ako si pôvodne predstavoval. Nakoniec zmenil svoj názor a komunizmus zaprel. Nesúhlasil s tým, aby ľudia chodili za svoj názor do väzenia a v tom mal určite pravdu. Dokonca pomáhal organizovať Nežnú revolúciu, čo podľa mňa dokazuje jeho odvahu. Ohromilo ma, že sa zo spoluzakladateľa komunizmu stal spolutvorca revolúcie, ktorá ho zvrhla.
Matúš Badinka
Aká bola vtedy politická situácia? Ako vyzeral život v komunizme? Prečo sa podľa Vás komunizmus tak dlho udržal?
"Komunizmus sa udržal tak dlho, pretože v ňom bolo zapojených veľmi veľa policajtov, politikov a aj obyčajných ľudí ktorí donášali na svojich susedov." Nebol žiadny impulz taký silný, aby zhodil tento režim. Ktorý bol charakteristický tým, že obyčajným ľuďom, ktorí nikam necestovali, vyhovoval. Ale ľuďom, ktorí začali trošku rozprestierať krídla, privreli všetky dvierka. Nemali slobodu študovania, nemohli vyjadriť svoj názor, nemohli cestovať a na každom rohu na nich niekto mohol a s veľkou pravdepodobnosťou aj donášal. Peniaze vždy hýbali a aj budú hýbať svetom, ale v tej dobe ich obyčajní ľudia nemali a síce mali, ako oni vravia "istoty", ale na auto museli šetriť 5 rokov. Keď policajti a zamestnanci verejnej bezpečnosti zaútočili na protestujúcich študentov, rodičia si povedali "už toho bolo dosť". Celý ten zvrátený svet prežívali iba kvôli deťom, aby mali možnosti na štúdium. A keď zrazu videli že ich bezdôvodne mlátia hlava nehlava, stali sa odporcami režimu...
Marika Bundová
Ako ste sa cítili v režime pred NEŽNOU revolúciou? V čom to bolo dobré a v čom nie?
"No, dobré to nebolo skoro v ničom. Vaši starí rodičia možno občas v spojitosti s NEŽNOU revolúciou hovoria že za komunizmu bolo lepšie. No jasné, že to tak berú, pretože keď ste už starší, tak vás všetko bolí, ale vtedy boli mladí a plní sily. Oni na to v dobrom nespomínajú kvôli tomu, aký režim bol, ale preto, lebo boli mladí a zaľúbení." V komunizme sa človek cítil ako vo väzení a pre mňa osobne, je nepredstaviteľné žiť vo svete, kde nemôžete veriť ani najlepšiemu priateľovi.
Adam Lenčo
Je podľa Vás dôležité vedieť si vyjadriť svoj názor aj v dnešnej dobe alebo ide len o stratu času?
Áno, je to veľmi
dôležité...
Náš názor musí byť vždy o niečo opretý.
Vždy to musí byť len fakt.
Pán nám dal priklad 2+2=5, čo je proste nezmysel!
Vždy keď poviem svoj názor musím mať niečo o čo sa opriem a pomôže mi to v
presadení môjho názoru.
Saška Leitnerová
Bol Váš otec nejako potrestaný za vyjadrovanie svojich názorov ?
Pán Šimečka hovoril o tom, že jeho otec bol za vyjadrovanie svojich názorov potrestaný, zavreli ho do väzenia na dva roky, ktoré mu spôsobili rôzne choroby, to väzenie ho doslova zabilo . Po niekoľkých rokoch nato umrel na infarkt.
Marianka Markusová
Boli ste aj Vy aktívny v NEŽNEJ revolúcií alebo ste boli len pozorovateľom?
Zo začiatku áno, dokonca dostal aj ponuku byť ministrom. Na to však odpovedal, že bude radšej písať knihy, pretože politici sa musia neustále opakovať a on sa nerád opakuje. Potom už bol len pozorovateľom. Ako člen davu protestujúcich mu bola určite veľká zima. O to viac si zaslúžia obdiv študenti či obyčajní ľudia, ktorí v tej zime stáli niekoľko hodín. Beseda sa mi naozaj páčila.
Martin Sepeši
Mal Váš otec úplnú podporu zo strany rodiny ?
Áno, mal. Jeho manželka síce
vedela, že furt sú vo vedení muži, ale aj tak držala na jeho strane. No keď
prišla príležitosť odísť do zahraničia, ale už nikdy sa nevrátiť ,tak súhlasila
a radšej by odcestovala. Nuž traja proti jednej zvíťazili a ostali v rodnej zemi. Jeho syn, teda pán Šimečka, keď mal 14 rokov mal možnosť študovať, no len
pod podmienkou, že sa postaví proti otcovi. Nuž, pán Šimečka mal svojho otca
rád a vo všetkom ho podporoval,takže nesúhlasil a nešiel študovať. Otec mu to
občas vyčítal, ale časom sa s tým zmieril. Matke to samozrejme vadilo najviac,
ale tiež sa s tým časom zmierila. Od rodiny mal vernú a silnú podporu.
Soňa Borošová
Myslíte si, že dnešná generácia by sa mohla postaviť a zmobilizovať proti vláde?
Pán Šimečka odpovedal: Áno! Myslím, že by bola ešte lepšia. Neviem, proti čomu by ste robili revolúciu, keď je tu režim demokracie (ktorý je najlepším možným režimom). S mobilizáciou by nebol problém, pretože máme telefóny a sociálne siete.
Adam Švantner
Nie či by ma nabonzovali, ale ja som mal takých susedov. Napravo bývala staršia pani, ktorá nám bola ako rodina, dá sa povedať, že mojej dcére bola ako babka. Keď sme potrebovali, tak sme dcéru ,,prehodili" cez plot. Naľavo bývala inžinierka a naproti muž, s ktorým sme sa aspoň pozdravili. Ľudia mali pred nami rešpekt, pretože u nás boli policajti ako na návšteve. Po revolúcii prišla za nami inžinierka, z ktorej sa vyvrbilo, že na mňa donášala. Ďalší sused sa priznal a ospravedlnil, že tiež donášal a písal kódované správy, snažil sa ich písať v pozitívnom slova zmysle. Neskôr som sa dozvedel, že na mňa donášali aj kamaráti na vojne. Len dvaja sa k tomu priznali a časom aj ospravedlnili. Je zvláštne, čo všetko dokáže systém, zastrašovanie s ľuďmi. Nečudujem sa im.
Klaudia Semančíková