EKO-aktivity

30.03.2023

EKO – aktivity

Môže pomalá móda zachrániť našu planétu?

Niekoľko informácií týkajúcich sa odevného priemyslu:

  • Produkcia oblečenia sa zdvojnásobila medzi rokmi 2002 až 2015.
  • Každý rok celosvetovo spotrebujeme 80 biliónov oblečenia.
  • Odhaduje sa, že viac ako polovica oblečenia vyrobeného ako rýchla móda je vyhodené za menej ako 1 rok.
  • Na výrobu 1 trička je potrebné 2720 litrov vody (je v tom aj produkcia bavlny, farbenie a spracovanie na bavlnené vlákno a látku).
  • Veľmi nízka cena oblečenia Fast fashion znamená, že pri výrobe sa použila detská práca, robotníci dostali za prácu minimálnu mzdu a nedodržiavajú sa bezpečnostné predpisy počas práce. Často je porušovaný pracovný čas.

Počuli ste už o slow fashion, teda o takzvanej pomalej móde?

Je to móda, ktorá využíva udržateľné látky na výrobu oblečenia. Je šetrná k životnému prostrediu a zvieratám. Pomalá móda sa do povedomia širokej verejnosti dostala v roku 2013, keď pri havárií v bangladéšskej továrni zahynula viac ako tisícka ľudí. Táto továreň vyrábala oblečenie pre množstvo "fast fashion" značiek. To odštartovalo kritiku konvenčného textilného priemyslu.

Základom pomalej módy je schopnosť zamyslieť sa, či daný kúsok oblečenia potrebujete, ešte predtým než ho kúpite. Ak už sa ale rozhodnete pre kúpu niečoho, tak to potom aj poriadne využívajte. Keď daná vec začne byť nepoužiteľná, zrecyklujte ju v zmysle hesla: Redukuj, znova použi, recykluj.

Za pomalú módu môžeme považovať nakupovanie v second-handoch, kde je možné kúpiť rôznorodé oblečenie z druhej ruky, ktoré by sa inak vyhodilo.

Swap

Tento pojem sa tiež úzko spája s pomalou módou. Týka sa výmeny oblečenia pomocou rôznych búrz, kde môžete ponúknuť svoje oblečenie, ktorého sa chcete zbaviť. Za malý poplatok si na takejto burze môžete na oplátku zobrať toho toľko, koľko budete chcieť. Je to príklad, lacného a hlavne k planéte šetrného nakupovania. Ak sa podobná akcia bude konať aj vo vašom meste, určite sa jej neváhajte zúčastniť. Pripojte sa aj vy k tisíckam ľudí, ktorí urobili tento krok vpred.

V rámci projektu "Teaching green" sme pre vás pripravili rôzne výzvy, ktoré budeme vyhlasovať v dvojtýždňových intervaloch.

Zapojte sa a dozviete sa niečo viac o klimatickej zmene, ale aj informujte svoje okolie o tom, čo klimatická zmena je a ako môžeme zmierniť jej dopady.

Výzvy budeme zdieľať na Instagrame, preto sledujte účet @teaching.greenproject a používajte #teachinggreenchallenge.

Vašou úlohou bude odfotiť sa alebo natočiť video, ako sa vám darí výzvu plniť a označiť projektový Instagram vo vašom príspevku.

Naša prvá výzva sa týkala Oblečenia. Zorganizovali sme 8. februára pre žiakov 2. stupňa Dajme veciam druhý domov. Je to výmenná burza oblečenia a hračiek. Oblečenie muselo byť čisté a nepoškodené. Preberanie oblečenia a hračiek bolo v utorok 7. 2. počas prestávok a po vyučovaní. Veci, ktoré sa nevymenili pôjdu na charitu.

Žiaci 1. stupňa mohli dať veciam druhý dych. Na hodinách výtvarnej výchovy alebo pracovného vyučovania mohli premeniť staré tričko na novú kabelku, peračník alebo inú potrebnú vec.

Autori: Pani učiteľka Zuzana Slezáková a členovia Eko-krúžku

ZŠ Jaroslava Simana, Valaská
Cŕŕn  
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky