Nežná revolúcia

20.11.2022

Príbeh Slovenska - náš príbeh pokračuje ...

,,Revolúcie zvyčajne prinášajú mnohé zmeny. Zmeny, na ktorých sa podieľajú ľudia. V socialistickej spoločnosti bolo diktované, čo je správne a čo nie. Vytŕčanie z davu bolo nežiaduce. Iné sa hovorilo doma a iné v škole, v práci, na verejnosti. A boli veci, ktoré sa nehovorili. Na štúdium, prácu, vycestovanie boli potrebné kádrové posudky a odporúčania. Ľudia boli prenasledovaní a postihovaní za svoje názory. Lepšie sa bolo neozývať, nebyť iniciatívny, nekritizovať."

Práve o tomto období nám prišiel porozprávať Martin M. Šimečka, ktorý vyrastal v rodine disidenta a spisovateľa Milana Šimečku. Do roku 1989 pracoval ako ošetrovateľ v nemocnici, predavač obchode alebo kurič. Komunistický režim mu totiž zakázal študovať aj publikovať, takže jeho diela vychádzali v samizdate.

My už teda vieme, že novú etapu dejín našej krajiny začali v roku 1989 písať študenti a bežní obyvatelia. Tiež bývalí komunistickí funkcionári, bývalí príslušníci ŠtB, disidenti, emigranti, veriaci aj neveriaci. Prechod od totality k demokracii je cesta. Cesta hľadania odpovedí na otázky: Ako vyjadrovať svoje názory a zároveň neurážať ostatných? Kde sú hranice mojej slobody vo vzťahu k slobode iných ľudí? Prečo sa zaujímať o veci verejné? Prečo ísť voliť? Prečo byť aktívny v riešení problémov?

,,Demokracia nie je konečný stav spoločnosti, ktorý dosiahneme a zakonzervujeme. Je to neustála cesta k slobode a zodpovednosti. Demokracia je cesta postupného učenia sa, ako prebrať zodpovednosť za krajinu, v ktorej žijeme. Za fungovanie našej školy, našej obce či mesta."

Ať mír dál zústává s touto krajinou.

Zloba, závisť, zášť, strach a svár,

ty ať pominou, ať už pominou.

Autori: Mgr. Soňa Skladaná a žiaci 9.B

ZŠ Jaroslava Simana, Valaská
Cŕŕn  
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky